Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł

Twój koszyk



Twoja przeglądarka musi obsługiwać JavaScript.

Jakie dekoracje wielkanocne wybrać? 41 naszych propozycje

Wielkanoc radośnie i na wesoło

Dekoracje wielkanocne

Święta wielkanocne – znakomita okazja do tego, by spotkać się w rodzinnym gronie, zasiąść przy suto zastawionym stole i spędzić wspólnie trochę czasu, którego większości z nas brakuje na co dzień. Tak z „cywilnego” punktu widzenia wygląda Wielkanoc. Według Kościoła Katolickiego to najważniejsze święto w całym roku, obchodzone na pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jedno podejście nie wyklucza drugiego. I nie ma żadnych przeszkód, by połączyć ważne dla osób religijnych obrzędy z radosnym świętowaniem całą rodziną. A skoro tak, warto zastanowić się nad tym, jakie dekoracje wielkanocne wybrać, i może w tym roku postawić na coś innego niż zwykle? Oryginalne dekoracje wielkanocne dodadzą blasku spotkaniu w gronie najbliższych, stanowiąc efektowne tło dla tego, co w Wielkanocy najważniejsze.


 

  • Kiedy jest Wielkanoc i dlaczego co roku przypada na inną datę?

Zupełnie inaczej niż na przykład Boże Narodzenie, które zawsze obchodzone jest 25. i 26. grudnia, Wielkanoc nie ma określonej daty kalendarzowej. To święto ruchome, którego umiejscowienie w danym roku zależy od… czynników astronomicznych. W Kościołach zachodnich, do których zalicza się również polski, data Wielkanocy ustalona została na najbliższą niedzielę przypadającą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc później, co wynika z liczących setki lat podziałów. W 2020 roku „wschodnia Wielkanoc” przypada zaledwie tydzień po „zachodniej”, już jednak w 2021 roku różnica sięgnie niemal miesiąca (Wielkanoc 2021 w Polsce odbędzie się 4 kwietnia, natomiast za naszą wschodnią granicą dopiero 2 maja).

Niedziela Wielkanocna w polskiej tradycji poprzedzona jest Wielkim Tygodniem, z którym także wiążą się określone zwyczaje. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. W Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę w kościołach nie są odprawiane msze. W sobotę zwyczajowo zanosi się do święcenia pokarmy w przystrojonych koszyczkach. Podzielenie się tymi pokarmami – najczęściej chlebem, ugotowanym na twardo jajkiem, kawałkiem kiełbasy – stanowi zwykle początek wielkanocnego śniadania.


 

  • Palma wielkanocna, czyli te oryginalne ozdoby wielkanocne

Niedziela Palmowa, od której zaczyna się Wielki Tydzień, wiąże się z kilkoma tradycjami. Jednym z nich są kościelne procesje, drugim… przygotowywanie palemek (lub – jeśli wziąć pod uwagę uczestników konkursów – pełnoprawnych palm!). Warto wiedzieć, że zwyczaj ten ma przebogatą historię, która sięga aż VII wieku i ówczesnego Kościoła francuskiego!

Palma wielkanocna to symbol upamiętniający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Witano go wtedy owacjami, ale też rzucając płaszcze czy gałązki – i to właśnie owe gałązki symbolizowane są bogato zdobionymi dzisiaj palmami. Dla wielu tym właśnie są wielkanocne palmy – symbolem. Są jednak i tacy, dla których to zdecydowanie więcej – stąd odbywające się w niektórych rejonach Polski konkursy na najpiękniejszą, największą czy najbardziej efektowną palmę. Prezentowane tam dzieła mają niekiedy nawet kilkanaście metrów wysokości!


 

  • Koszyczek wielkanocny z filcu, z wikliny… Święcenie w Wielką Sobotę

Kolejny zwyczaj nakazuje, aby w Wielką Sobotę oddelegować „przedstawiciela rodziny”, by udał się do kościoła i zaniósł do poświęcenia koszyczek wielkanocny. Z filcu, z wikliny albo wykonany z jakiegokolwiek innego materiału, nie ma to większego znaczenia. Znaczenie ma sama symbolika. I to, co w koszyczku się znajdzie, czyli po malutkiej porcji różnych wyrobów, jakie później trafią na świąteczny stół. Wiele osób w koszyczku umieszcza też cukrowego baranka oraz przyprawy – sól oraz pieprz.

Warto przy tym pamiętać, że to wszystko tylko gest – a ilości potraw w koszyczku powinny być naprawdę małe (nie ma potrzeby, aby – wzorem niektórych – święcić od razu cały mendel jaj). Nie zaszkodzi natomiast zadbać o kolorowe ozdoby wielkanocne, dzięki którym zaniesiony do kościoła „tobołek” prezentował się będzie tak radośnie, jak wymaga tego okazja (świętujemy wszak zmartwychwstanie, a to nie byle co!). Jeśli ma się taką ochotę, dla dekoracji w koszyczku umieścić można też jedną czy dwie pisanki. Tym bardziej, że malowanie jajek wielkanocnych, zaczynające się na długo przed samymi świętami, to jedna z największych tradycji w polskiej kulturze.


 

Pisanki – tradycja dawniej i dzisiaj

Jak daleko wstecz trzeba by sięgnąć, aby dotrzeć do początków pisankowych zwyczajów? Nawet do Mezopotamii i czasów tysiące lat przed narodzinami Chrystusa. Pisanki popularne były też w cesarstwie rzymskim – pojawiają się często wspominane przez najsłynniejszych poetów tego okresu, choćby Owidiusza czy Pliniusza Młodszego. Dość humorystyczne – przynajmniej z naszego obecnego punktu widzenia – podejście do pisanek miała germańska mitologia. Nasi zachodni sąsiedzi wierzyli, że… jajka znosi zając, zwierzę poświęcone Osterze, bogini wiosny.

A kiedy pisanki jako dekoracje wielkanocne pojawiły się w Polsce? Po raz pierwszy najprawdopodobniej pod koniec X wieku. Ślady malowanych jajek odnaleźli archeolodzy na wyspie Ostrówek w Opolu. Tamtejsze pisanki zdobiono poprzez nanoszenie wzorów roztopionym woskiem i zanurzanie w barwnikach – najczęściej łupinach cebuli, dających ciemnoczerwony kolor. Z czasem malowanie jajek scaliło się bezpośrednio z obrzędami poprzedzającymi Wielkanoc.

Już od dawna zresztą przy tej okazji zastanawiano się, jak ozdobić pisanki – stąd nawet różne dotyczące ich nazwy, pod którymi kryje się wykorzystywana do ich przygotowania technika:

  • Pisanki, te najpopularniejsze, powstają poprzez „pisanie”, czyli rysowanie na skorupkach jaj dowolnie wybranych wzorów za pomocą wosku, a następnie nanoszenie barwy poprzez zanurzanie w barwnikach (dokładnie jak w przypadku wspomnianych chwilę wcześniej najstarszych pisanek znalezionych na terenie Polski)
  • Kraszanki zazwyczaj są jednobarwne. W ich przypadku malowanie jajek wielkanocnych sprowadza się do zanurzania w kolorowych wywarach, dawniej wyłącznie naturalnych, dzisiaj z wykorzystaniem również sztucznych barwników. Sok z buraka pozwalał zabarwić jajka na różowo, pędy żyta – na zielono, płatki bławatka – na niebiesko,
  • Drapanki przygotowywano natomiast w taki sposób, że zabarwioną na wybrany kolor skorupkę jajka obdrapywano następnie ostrym narzędziem, tak aby uzyskać pożądane wzory. Co interesujące, technika ta rozpowszechniła się nie tylko w Polsce, ale też między innymi w Austrii.

To tylko wybrane metody przygotowywania pisanek. W różnych regionach kraju stosowane są też inne, jak chociażby oklejanki czy nalepianki. Czym się różnią? W przypadku tych pierwszych wykorzystuje się sitowie, płatki kwiatów, tkaniny czy nici i inne tego typu materiały. Natomiast nalepianki – znane w okolicach Krakowa czy Łowicza – ozdabia się przy pomocy… skrawków gazet. Na swój sposób to takie jajka wielkanocne z papieru.

Nie można też zapomnieć o „ażurkach”, czyli pisankach wykonywanych z wydmuszek. W ich przypadku wymagająca część zadania zaczyna się już na etapie przygotowań, kiedy trzeba nawiercić skorupkę jajka, niekoniecznie kurzego, tak aby go nie uszkodzić, a następnie przez przygotowany otwór wydmuchać na zewnątrz zawartość. Samo późniejsze malowanie – najczęściej po prostu farbkami – wydaje się już najmniejszym problemem.


 

  • Pisanki ze wstążki – modne jajka wielkanocne DIY

Coraz bardziej popularne są też pisanki ze wstążki, czyli sztuczne jajka szczelnie oplatane kolorowymi, błyszczącymi tasiemkami. Starannie i precyzyjnie wykonane, wyglądają naprawdę pięknie, a ich przygotowanie nie jest wcale tak trudne, jak się z początku wydaje. Wystarczy tylko nabrać nieco wprawy. Do przygotowania takich pisanek najczęściej stosuje się styropianowe jajka, ale można spróbować też wykorzystać jajka wielkanocne z papieru. Potrzebne będą tasiemki oraz szpilki, które pomogą zadbać o to, by umocowane wstążki pozostały na przeznaczonych dla nich miejscach.

Jak widać na powyższych przykładach, sposobów na to, jak ozdobić pisanki, jest całkiem sporo… A i tak na pewno nie wymieniliśmy wszystkich. Po części dlatego, że każdy sposób jest dobry – jeśli tylko w efekcie powstają kolorowe i efektowne pisanki, z których autor jest dumny, to znaczy, że wielkanocna misja zakończyła się powodzeniem. A czy warto malować jajka i przygotowywać pisanki – zamiast chociażby skorzystać z gotowych, plastikowych wyrobów? Zdecydowanie warto! Między innymi dlatego, że to bardzo przyjemne, relaksujące zajęcie. A także dlatego, że to jeszcze jedna okazja, by spędzić wspólnie czas z rodziną – i zaangażować do malowania jajek zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rezultatem będzie doskonała zabawa – zwłaszcza jeśli okaże się, że dzieła taty swoim artystycznym zaawansowaniem ustępują kreacjom jego trzyletnich dzieci. Ale przecież to nie zawody!


 

Wielkanoc na wesoło

Z jakiegoś powodu święta w Polsce – nawet te z założenia bardzo radosne – najczęściej obchodzone są na poważnie, by nie powiedzieć „sztywno”. Wszystko odbywa się w zgodzie z kilkusetletnią tradycją, a wszelkie odstępstwa (jak na przykład zastąpienie nielubianego przez wielu bożonarodzeniowego karpia chociażby dorszem czy inną, smaczniejszą rybą) traktowane są niemal z wrogością. Całkowicie niesłusznie! Przecież w święta należy, zgodnie z nazwą, świętować – cieszyć się i radować, bo jest ku temu okazja. Bo przyjechała rodzina, bo znajomi zajrzeli w odwiedziny. Bierzmy – kiedy sprzyjają temu okoliczności – przykład chociażby z latynoskich społeczeństw. Meksykanie nawet Dzień Zmarłych obchodzą hucznie i na wesoło, wychodząc z założenia, że duchom tych, którzy odeszli, zależałoby na szczęściu i zadowoleniu ich bliskich, nie na smutku czy żałobie.

Skoro więc w Meksyku mogą bawić się w Dniu Zmarłych, dlaczego my nie mielibyśmy radośnie obchodzić Wielkanocy – święta radosnego już w samych swoich najbardziej podstawowych założeniach? Pozwólmy sobie na coś więcej niż zwykle. Niech w domach zagoszczą kolorowe ozdoby wielkanocne. Zarówno ozdoby wielkanocne z papieru wykonywane samodzielnie, jak i te, które proponujemy w Partybox.pl. Dobry nastrój i przejawy poczucia humoru nie sprawią przecież, że Wielkanoc straci cokolwiek ze swojej wagi. Warto spróbować – i przekonać do swoich pomysłów nawet najbardziej nieprzejednaną babcię-tradycjonalistkę. Uda się, zapewniamy! A efekty okażą się znakomite!

Kubeczki papierowe KRÓLIK (8szt.)Kubeczki papierowe KRÓLIK (8szt.)
Serwetki KRÓLICZEK (16szt.)Serwetki KRÓLICZEK (16szt.)

Dekoracje wielkanocne

W naszej ofercie przygotowaliśmy zarówno stojące, jak i wiszące ozdoby wielkanocne, jak też dekoracje stołu oraz okien. Nie zabraknie także zastawy – bo nigdzie nie jest przecież powiedziane, że trzeba ograniczyć się wyłącznie do „chińskiej” porcelany (po) babci. Kolorowe talerzyki wielkanocne chociażby dodadzą każdemu świątecznemu stołowi zabawnego charakteru. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie dekoracje wielkanocne wybrać, skorzystaj z poniższych podpowiedzi. Wybraliśmy najciekawsze propozycje, które z powodzeniem zastosujesz we własnym domu – na Wielkanoc, ale i nie tylko. Wiele z nich nadaje się równie dobrze na każdy inny wiosenny dzień pełen radości. Rodzinny obiad, spotkanie w gronie najbliższych – wielkanocne dekoracje stołu sprawdzą się nie tylko w Wielką Niedzielę!

Wiszące dekoracje wielkanocne

Zbliżająca się Wielkanoc to znakomita okazja do tego, by zaszaleć z ozdobami. Warto przy tym uważać, aby nie przesadzić – zbyt dużo ozdób na stole może spowodować, że zabraknie miejsca dla potraw, a tego przecież nikt by sobie nie życzył. Dlatego świetnym wyborem będą wiszące ozdoby wielkanocne, które przymocować można w dowolnych miejscach bez obawy o to, że zaczną komukolwiek przeszkadzać. To też gwarancja, że nie potknie się o nie nikt dzierżący bezcenny półmisek smakołyków.

W Partybox.pl przygotowaliśmy zarówno w pełni eleganckie dekoracje wielkanocne, jak i te, którym – oprócz walorów estetycznych – nie sposób odmówić też sympatycznego uroku, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w pomieszczeniu, w którym ustawiony zostanie świąteczny stół, jak i na przykład w dziecięcym pokoju. Oto kilka przykładów:

  • Girlanda KRÓLIK to ciepła, a przy tym nienarzucająca się ozdoba o rozpiętości około dwóch metrów. Składa się z dziesięciu pojedynczych „flag” stylizowanych na króliki, w kilku delikatnych pastelowych kolorach. Taka girlanda wielkanocna sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na przykład przy wejściu do domu (należy tylko pamiętać o tym, by zawiesić ją pod dachem). Doda uroku każdemu pomieszczeniu… i przypomni dzieciom, że Wielkanoc to nie tylko śledzie w śmietanie, ale też zajączek z prezentami!
  • Rozety MARCHEWKI przypadną do gustu wszystkim tym, którym dopiero budząca się do życia wiosna nie dostarczyła jeszcze wystarczającej ilości wrażeń kolorystycznych. Nie tylko girlanda wielkanocna, ale też marchewkowe rozety sprawdzą się znakomicie przy nadawaniu rodzinnemu spotkaniu lżejszego i weselszego charakteru. Poza tym wyglądają na tyle wesoło, że spokojnie można zostawić je, powieszone chociażby na karniszach, na dłużej. Niech bawią mieszkańców domu i w kolejnych tygodniach po Wielkanocy.
  • Lampiony ZAJĄCZKI WIELKANOCNE to okazja do tego, żeby przybliżyć wielkanocne tradycje również najmłodszym (zwłaszcza tym, którym wydaje się, że Wielkanoc to taki dziwny dzień, przy którym wszyscy wujkowie zbierają się przy stole i objadają śledziami, ale nic z tego większego nie wynika). To bez wątpienia oryginalne ozdoby wielkanocne – tym razem z myślą o dzieciach. Skoro babcia ma już gromnicę, bez której nie wyobraża sobie świętowania, a rodzice zdołali przemycić nadziewane alkoholem czekoladowe jajka, to i niech dzieci także mają coś dla siebie.


 

Świąteczna dekoracja okna na Wielkanoc

Dekoracje wiszące montować można w najróżniejszych miejscach, także wykorzystując już dostępne elementy wyposażenia wnętrza jak choćby karnisze czy żyrandole. Wiele dekoracji jest lekka na tyle, że do jej przymocowania wystarczy trochę taśmy lub specjalny przylepiec – nie ma potrzeby wiercenia otworów. Ale na dekoracjach wiszących wcale nie koniec możliwości. Wielkanocna dekoracja okna to kolejny z doskonałych pomysłów na to, jak udekorować mieszkanie na święta. Dekoracja o tyle interesująca, że mająca podwójne zastosowanie – bo widoczna jest zarówno ze środka, jak i z zewnątrz. Można więc z jej pomocą „podzielić się” świąteczną atmosferą także z przechodniami – a zaproszonych na Wielkanoc gości już z ulicy powitać w radosny, świąteczny sposób.

Doskonale w tej roli sprawdzą się naklejki na okno WIELKANOC – czyli zestaw sześciu optymistycznych naklejek z wizerunkami kurczaków, pisanek oraz wypisanymi ozdobną czcionką świątecznymi życzeniami. To niezwykle sympatyczna wielkanocna dekoracja okna w sam raz do dziecięcego pokoju… ale można umieścić ją również chociażby na lustrze w przedpokoju czy w łazience. W końcu każdy kąt jest dobry do tego, by wprowadzić weń choć odrobinę świątecznej atmosfery.


 

Co jeszcze można umieścić na oknie? Chociażby samodzielnie przygotowane ozdoby wielkanocne z papieru. Ich wycinanie i kolorowanie będzie świetnym zajęciem dla dziecka – na przykład na czas, w którym rodzice zajęci będą szykowaniem świątecznych potraw. Wokół okna natomiast doskonale wyglądały będą balony wielkanocne, a wśród nich niekwestionowana gwiazda wydarzenia, czyli balon KRÓLIK.

Wielkanocny stół pełen ozdób

Wielkanoc nie stanowi wyjątku jeśli chodzi o polskie święta i – analogicznie jak w przypadku Bożego Narodzenia – jego największa atrakcja to wspólny posiłek. A skoro tak, to niezbędne wydają się wielkanocne dekoracje stołu. Czym uzupełnić te tradycyjne jak choćby koszyczek (to kolejny powód, dla którego warto postarać się, aby był on naprawdę niewielki, symboliczny)?

Ciekawym pomysłem będzie dekoracja KRÓLICZEK WIELKANOCNY, która ozdobi dziecięcą część stołu. Jeśli młodszych świętujących będzie więcej, warto pomyśleć o specjalnie przeznaczonej dla nich „strefie”, gdzie oprócz ich ulubionych posiłków, znajdą się też specjalnie dla nich ustawione dekoracje. Efektowny królik bez wątpienie sprawi im przyjemność, umilając niekoniecznie uwielbiane siedzenie przy stole. A gdy już wszyscy się najedzą, dekorację można zabrać ze sobą w dowolne miejsce – jest lekka i poręczna. Można też chociażby zawiesić ją na sznurku.

W Partybox.pl przygotowaliśmy dla Ciebie także inne, eleganckie dekoracje wielkanocne do umieszczenia na stole – także w jego „dorosłej” części. Ich wykorzystanie pomoże ożywić stół, dodając też kolorystycznej oprawy rozstawionym przed uczestnikami talerzom. Wszystkie najciekawsze wielkanocne dekoracje i nakrycia stołu znajdziesz TUTAJ.

Zastawa, czyli połączenie ozdobnego z praktycznym

Co zrobić w sytuacji, kiedy dobre chęci są mocno ograniczone przez niedostateczną ilość miejsca na świątecznym stole? Można wykorzystać wiszące dekoracje, dekoracje okien lub inne „zastępstwa” jak balony wielkanocne do zawieszenia nieco dalej od stołu, ale można też połączyć przyjemne z pożytecznym, a ozdobne z praktycznym. Innymi słowy – przygotować takie kubki wielkanocne i talerzyki wielkanocne, które nie tylko pozwolą na wygodne spożywanie potraw, ale i same w sobie będą stanowić ozdobę. Okolicznościowe kubki wielkanocne sprawdzą się szczególnie dobrze – bo pozostaną na stole przez cały czas i nikt nie zasłoni ich elementów dekoracyjnych położoną (jak na talerzu) potrawą.

Warto wykorzystać też wielkanocne foremki do ciastek oraz wielkanocne opakowania na słodycze. Jednych i drugich przecież nie może zabraknąć przy świątecznym stole. Kiedy pochowa się już mięsa, ryby i jajka w tysiącu i jednej postaci, można przejść do deserów – babek, mazurków i różnych innych smakołyków. Ich podanie to dodatkowa okazja do wprowadzenia unikalnych dekoracji jak wielkanocne foremki do ciastek i pikery do babeczek WIELKANOC. Obok efektownych talerzyków – jak na przykład DITSY FLORAL w kolorze różowego złota – będą prezentować się naprawdę pięknie.

W większości domów po świętach i tak zostaje całe mnóstwo ciast, ciasteczek i różnego innego jedzenia, z którym samemu nie sposób sobie poradzić. Najlepszym rozwiązaniem wtedy jest podzielenie się nimi z przyjezdnymi. A na wydzielone porcje najlepiej nadawać się będą wielkanocne opakowania na słodycze, które zabezpieczą „ładunek”, przedłużając świąteczną atmosferę o jeszcze jakiś czas.

Talerzyki papierowe KRÓLIK 23cm (8szt.)Talerzyki papierowe KRÓLIK
Talerzyki MARCHEWKATalerzyki MARCHEWKA (8szt.)

Aby święta pozostały w pamięci na dłużej

„Święta, święta i po świętach” – ta smutna deklaracja pada zawsze zdecydowanie za wcześnie. Przecież chciałoby się, żeby Wielkanoc potrwała jeszcze kilka dni. Żeby można było jeszcze choć przez chwilę nie pamiętać o pracy, domowych obowiązkach. Żeby można było nacieszyć się spotkaniem z rodziną. Niestety czasu nie oszukamy – ale za to możemy utrwalić wspomnienia podczas sesji zdjęciowej. Fotografujmy – w końcu większość z nas ma dzisiaj telefon wyposażony w aparat! Zróbmy z niego dobry użytek, bo rodzinne chwile są niepowtarzalne i warto móc po latach odtworzyć sobie w pamięci tę szczególną atmosferę.

Przy tej okazji nie zaszkodzą też rekwizyty do sesji wielkanocnych. Foto ramki i inne gadżety, balon-królik, wesołe zające i inne gadżety, które sprawią, że wykonane z ich użyciem fotografie nabiorą szczególnie zabawnego, niemal imprezowego charakteru. Aha, podobno komu uda się sfotografować babcię z zabawnym gadżetem, ten wygrywa dodatkową porcję śledzia…czy jakoś tak. Żarty żartami, ale rekwizyty do sesji wielkanocnych to zawsze dobry sposób na to, by zachęcić niekiedy niezbyt chętną rodzinę do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.


 

Postaraj się, aby w tym roku Wielkanoc była nieco inna niż zazwyczaj – radośniejsza, weselsza, bardziej kolorowa. Pomyśl, jakie dekoracje wielkanocne wybrać, by zadbać o lepsze samopoczucie domowników. Zdecyduj się na wiszące ozdoby wielkanocne, ozdoby stołu oraz różne dekoracje okienne. Nie obawiaj się też gadżetów czy specjalnie przygotowanych na tę okazję naczyń. Będą doskonałym dodatkiem.

Przyjrzyj się ofercie, jaką przygotowaliśmy dla Ciebie w Partybox.pl i wybierz takie dekoracje wielkanocne, które całkowicie odmienią wizerunek świąt jako tych podniosłych i poważnych. Mogą przecież być też bardzo radosne, co w żaden sposób nie ujmuje im powagi. Zacznij przygotowania już dzisiaj i pamiętaj, że malowanie jajek wielkanocnych to nie wszystko. Efektowne i oryginalne ozdoby wielkanocne już na Ciebie czekają!




Blog Partybox
Pomoc Partybox

Akceptujemy płatności

Przelewy24



Nasi partnerzy